50cc motor modelleri
50 cc motor modelleri

50 cc Motor Modelleri, Fiyat ve Özellikleri

50 cc motor ; Karayolları Trafik Kanun’un 12/07/2013 tarih 6495/13 madde hükmünce; iki, üç ve dört tekerlekli, içten yanmalı motor ve silindir hacmi 50 santimetreküp gibi özellikler ile donatılmış araçlar karayolları tarafından Motorlu Bisiklet (Moped) olarak sınıflandırılır. Moped araçlar ne türde avantajlara sahiptir kısaca özetlersek. Sigortadan, MTV vergisinden muaftır ve herhangi bir ehliyet türü kullanabilen araçlardır.

MOPED MODELLERİMİZ

ARORA 50CC MODELLER

GörselÜrün adıSilindir HacmiFiyatı

FALCON 50CC MODELLER

GörselÜrün adıSilindir HacmiFiyatı

KUBA 50CC MODELLER

GörselÜrün adıSilindir HacmiFiyatı

YUKİ 50CC MODELLER

GörselÜrün adıSilindir HacmiFiyatı

Satinal.gen.tr diğer ürünleri;

MOTOR ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Plaka ve Ruhsat Gerekli mi?

Evet plaka ve ruhsat gereklidir.

Ürün teslimatı plaka ruhsat işlemleri.

Satış sonrası ürün teslim edilirken;

  • faturanız
  • uygunluk belgeniz
  • satış yetki belgesiniz
  • Ve ötv ödendi belgesi kaşeli imzalı

olacak şekilde size teslim edilir. Bu belgelerle size en yakın notere giderek yarım saat 45 dk gibi bir sürede ruhsatınızı çıkartırsınız. Ruhsatın sağ kısmında L1 yazdığını görürsünüz. Bu şu demektir. L1 azami hızı 45 km olan moped sınıfında olduğunu gösteren kısa koddur. Ruhsatın yanında plaka çıkartmanız için size bir belge verilir. Şoförler odasına giderek verilen bu evrakla plakanız çıkartabilirsiniz.

Ehliyet Gerektirmez.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. Trafiğe çıkan her türlü araç. moped, elektrikli bisiklet de dahil olmak üzere trafik kurallarını bildiğinizi belgeleyen resmi bir sertifikaya ihtiyacınız var. Olası bir kaza durumunda maddi yada yaralanmalı kazada yasal yollarda hakkınızı savunabilmeniz için buna ihtiyacınız var. Trafik kurallarını bildiğinize dair en düşük sürücü belgesi olan M sınıfı ehliyet belgesini içinde bulunduran A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G sürücü ehliyetlerinden birine sahip olmalısınız.

Sigorta Zorunlunlu Değildir.

50 cc ve altı silindir hacmi bulunan motorlu taşıtlarda sigorta yaptırma zorunluğu yoktur. Emniyet genel müdürlüğü’nün 08.05.2017 tarih 11088401.2961.64008-974 / 81473 numaralı genelgesine göre uygun mali sorumluluk sigorta poliçesi silindir hacmi 50 cc ve altı içten yanmalı motorlarda aranmayacaktır.

MTV Vergisi Yoktur

50 cc silindir hacmine sahip motorlu araçlar da vergi ödemiyorsunuz. Motorlu taşıtlar vergi dairesi silindir hacmi 0 ile 99 santimetreküp arasında olan araçlardan vergi alınmamaktadır.